Vuffeli-Hvalborg – musikalsk foredrag om Shubidua med Nicolai Holmboe
Dato
1. juli 2026
19:00-21:00
125kr
Dette arrangement afholdes i samarbejde med FOF Nordvestjylland.
Er du også fan af Shubidua, og var et eller flere af deres albums soundtrack til din ungdom?
Så læg vejen forbi Tuskær og nyd den gode musik ![]()
Det populære orkester turnerede i næsten 40 år, men da forsangeren, Michael Bundesen, i 2011 fik en blodprop, ophørte koncerterne. Og Bundesen gik desværre bort i 2020.
Tidligere medlemmer spiller dog fortsat Shu-bi-dua-numre i Shu-bi-dua 2.0, så sangene lever i bedste velgående – også i ”Shu-bi-dua The Musical”, der havde premiere i 2015 samt i en række andre orkestre der har kastet sig over de mange skønne sange.
Vi kommer hele vejen rundt om Shu-bi-dua – på godt og ondt: Kreativiteten, konflikterne, kollektivet, musikken, humoren og teksterne mv. i en god vekselvirkning mellem fakta og anekdoter.
Foredraget bliver krydret med en perlerække af de finurlige sange, så der bliver spillet op til fællessang undervejs. Måske er din yndlingssang også med…!

